Przygotowanie do badania gastroskopowego

Jak przygotować się do badania?
Na 6-8 godzin przed badaniem nie powinno się jeść ani pić, gdyż żołądek i dwunastnica powinny być puste.

Dzień badania.
Jeśli gastroskopia jest w godzinach porannych w dniu badania proszę nic nie jeść i nie pić. Jeśli badanie zaplanowano w godzinach popołudniowych, w dniu badania rano można zjeść śniadanie i pić, jednak ostatni płyn może być wypity nie później niż 6-8 godzin przed zaplanowanym terminem badania. W przypadku kiedy pacjent przyjmuje leki np. z powodu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca proszę przyjąć leki w wczesnych godzinach porannych i popić niewielką ilością wody.

Kiedy można jeść i pić po badaniu?
Po wykonanej gastroskopii nie powinno się przez 1 do 2 godzin jeść ani pić, ale można natychmiast wrócić do codziennych czynności.

Przygotowanie do badania kolonoskopowego

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwalające ocenić błonę śluzową całego jelita grubego, co ma szczególne znaczenie w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu chorób nowotworowych jelita grubego.

Do badania Pacjent powinien zgłosić się z osobą towarzyszącą. W aptece należy wykupić lek służący przygotowaniu do kolonoskopii – uwaga konieczna jest recepta od lekarza kierującego do badania! Najczęściej stosowane preparaty to: Eziclen, Citra Fleet, Fortrans, Phleet Phospho Soda, Moviprep.
Wybór leku należy do Lekarza i Pacjenta, stosownie do ogólnego stanu zdrowia i ewentualnych chorób towarzyszących. W każdym przypadku należy kierować się zaleceniami producenta leku umieszczonymi w ulotce dołączonej do opakowania leku!

Przygotowanie do badania:
BARDZO WAŻNE – DIETA

2 dni przed terminem badania:
Nie spożywać:

• tłustych wędlin i mięs
• sałatek, warzyw i owoców pestkowych
• pestek (siemię lniane, mak, itp.)
• ciemnego pieczywa
• napojów gazowanych
Zalecane: dieta półpłynna, kisiele, kleiki, ryż, makaron, chleb, gotowane mięso i ryby, napoje niegazowane, klarowane, herbata, kawa (bez fusów).

1 dzień przed terminem badania:
Lekkostrawne śniadanie: lekka herbata, bułeczka pszenna (bez dodatku ziaren).
Godz. 1400 – 1500 koniec spożywania pokarmów.
Można pić wodę, herbatę, ssać landrynki, jeść miód.

W dniu badania:
Do czasu badania nie spożywać pokarmów.
Do 2 godzin przed planowaną godziną badania można pić dowolną ilość płynów niegazowanych i klarowanych (także herbata, kawa bez mleka).
Można ssać landrynki.

UWAGA:
W tutejszej placówce nie wykonujemy badań endoskopowych w znieczuleniu ogólnym!

Jeżeli Pacjent na stałe zażywa leki:
• w dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku,
• osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
Jeśli Pacjent na stałe zażywa leki obniżające krzepliwość należy minimum tydzień przed planowanym badaniem skontaktować się z lekarzem prowadzącym (rodzinnym). Wskazana jest odpowiednio wczesna zmiana leków. Ma to istotne znaczenie o ile zajdzie konieczność pobrania wycinków lub wykonania zabiegu usunięcia polipów.
Opis badania Pacjent otrzymuje po wykonanej kolonoskopii, natomiast wynik ewentualnego badania histopatologicznego można odebrać po około 14 dniach, od poniedziałku do piątku w godz. 800 – 1800.
Uprzejmie prosimy o kontakt telefoniczny (12 6472028) celem uzyskania informacji, czy wynik jest już do odbioru.

Upoważnienie do odbioru badań

Przygotowanie do badania rektoskopowego

Rektoskopia jest to badanie endoskopowe końcowego odcinka jelita grubego, czyli odbytnicy do głębokości około 30 cm za pomocą sztywnego rektoskopu wyposażonego w układ optyczny i świetlny. Badanie wykonuje się w przypadku wystąpienia dolegliwości związanych z okolicą odbytu i odbytnicą.

Przygotowanie do badania zaczyna się dzień wcześniej, kiedy to pacjent nie je już kolacji, natomiast wieczorem wykonuje sobie doodbytniczą wlewkę przeczyszczającą z gotowego i dostępnego w aptece bez recepty preparatu Rectanal.

Następnego dnia pozostaje na czczo i na dwie godziny przed badaniem wykonuje drugą wlewkę Rectanal. W przypadku rektoskopii nie zalecane są doustne leki przeczyszczające.